ОДНІЄЮ ДОРОГОЮ. Українсько-канадська діаспора не забуває про своє коріння

Автор:

"Вільні народи повинні невтомно і з ревною пильністю охороняти

свою свободу." (Бенджамін Франклін)

 

Одного разу мене запитали: "Що значить для тебе Вінніпег?"

І я задумався.

Вінніпег – це індіанські резервації, ескімоси, інуїти і метиси. Це Луї Ріель, засновник провінції Манітоба, якого одна з канадських газет назвала "державним злочинцем і національним героєм". Вінніпегці вважають його "найвідомішим лідером канадських метисів, які стали на боротьбу з англомовними колонізаторами Північно-Західних територій Канади".

Луї Ріель все життя боровся за права канадських метисів та індіанців, виступав лідером збройного повстання, і, врешті-решт, в 1885 році був схоплений і засуджений судом в Реджайні (Саскачеван) до смертної кари через повішення.

Вінніпег – це Олександр Кошиць, який організував тут Український національний хор. Неоціненним спадком знаменитого диригента і композитора стали чотири збірки народних пісень, колядки та щедрівки у його обробці. Завдяки Кошицеві "Щедрик" Миколи Леонтовича став знаменитим в США і Канаді і перетворився в американо-канадську народну пісню. Його іменем сьогодні названо Вінніпезький хор.

Вінніпег – це українець Леонід Молодожанин (Лео Мол), який виграв всесвітній конкурс для створення бронзового пам'ятника українському поету-герою Тарасу Шевченку у Вашингтоні. На відкриття постаменту в 1964 році зібралося більше ста тисяч чоловік з різних куточків Америки та Канади.

Після цього Лео став забезпеченою людиною. Він мав честь створювати скульптури Папи Павла VI та Івана Павла II за їхнього життя, і Папи Івана XXIII посмертно, а також Вінстона Черчілля, Дуайта Ейзенхауера, святого Володимира та інших історичних особистостей. У своїх роботах він намагався не робити з людей богів, а передати внутрішній світ людини з усіма притаманними простим смертним земними спокусами. У 1992 році Канада подарувала скульптору землю, на якій був створений іменний Сад скульптур.

Вінніпег – це Канадський Музей Прав Людини (Canadian Museumfor Human Rights (CMHR), урочисте відкриття якого відбулося 9 вересня 2014 року; всесвітньо відомий зимовий фестиваль Дю Вояжер (Festival du Voyageur) і багато іншого.

 

Але головними для мене є події, акції та життя нашої українсько-канадської діаспори!

У багатьох країнах світу, де є великі етнічні громади, завжди дуже гостро стоїть питання збереження рідної мови, культури та національної приналежності. Українці Канади дійсно заслужили звання одних з найбільш прогресивних. Вони дбайливо зберігають і передають з покоління в покоління звичаї, традиції і віру своїх дідів-прадідів.

Я люблю нашу українську діаспору за її вміння об'єднуватися, організовувати і урочисто відзначати всі культурні, політичні та релігійні заходи в нашій громаді, обов'язково залучаючи до участі школярів і студентів.

Наприклад, більше шестисот учнів з дванадцяти шкіл з діючою українсько-англійською двомовною програмою Манітоби (EUBP) у березні 2015-го року взяли участь у мистецьких проектах і гала-концерті до Дня народження Тараса Шевченка.

Українська діаспора Канади голосно заявила свій протест проти незаконного ув'язнення Росією української льотчиці Надії Савченко. Три сотні українців Вінніпега зібралися в будівлі Провінційної легістратури Манітоби на мітинг в підтримку Наді.

Українці Канади стали першими відвідувачами "мандрівної" виставки про Голодомор, яку Манітобське відділення Конгресу Українців Канади в співдружності з Національним Музеєм Прав Людини (CMHR) у Вінніпезі організували для місцевих жителів, туристів та гостей.

Наша громада завжди підтримувала і буде підтримувати Україну в її боротьбі з сепаратистами, революціях проти корупції можновладців та грандіозних святкуваннях!

 

Осередок Украïнськoï Культури та Освiти Вінніпегу був заснований 5 квітня 1944 року для "об'єднання усіх українців навколо культури, створеної українцями". Його засновники, такі як Володимир Коссар, Тимофій Павличенко і Павло Маценко, прагнули передати "найкраще з української спадщини в казну культури канадської". Найважливішими результатами роботи Центру стали музеї, бібліотеки, архіви, літні вищі освітні курси, видавництво і загальне поширення інформації про життя та проекти української діаспори в Канаді та Манітобі.

За 70 років Осередок став джерелом колективної пам'яті українсько-канадської спільноти, підтримуючи, заохочуючи і зміцнюючи всі аспекти української спадщини. Крім засновників, тут обов'язково потрібно згадати імена найактивніших діячів Осередку Украïнськoï Культури та Освiти Вінніпегу: композитора Олександра Кошиця та співачки Тетяни Кошиць, сенатора Павла Юзика, скульптора Леоніда Молодожанина, професора Ярослава Розумного, докторів Михайла Марунчака, Олександра Барана та Володимира Климківа.

Сьогодні ми відчуваємо величезну подяку і глибоку пошану до них та багатьох інших патріотів за їх внесок у збереження і розвиток української мови та культури на цій благодатній канадській землі.

Фото к статье: